Fundacja pod nazwą Fundacja “Nie wykluczaj mnie” została ustanowiona w dniu 26.02.2014 r., aktem notarialnym w Kancelarii Notarialnej w Poznaniu.
Pomysłodawcami i twórcami organizacji były: Grażyna Olejnik-Glumińska (ówczesna Prezes Zarządu) oraz Ewa Schneider (ówczesna Wiceprezes Zarządu), kuratorzy zawodowi, pracujący w III ZKSS ds. Rodzinnych i Nieletnich Poznań- Stare Miasto w Poznaniu dla Gmin Murowana Goślina i Suchy Las oraz wychowawcy z Ośrodka Kuratorskiego Nr 3 w Poznaniu.
Pierwotnie działania Fundacji były skierowane głównie do podopiecznych Ośrodka Kuratorskiego Nr 3 w Poznaniu. Zarówno Grażynie Olejnik-Glumińskiej, jak również Ewie Schneider chodziło o powołanie takiej organizacji, która pomoże im w pełni realizować program readaptacji społecznej nieletnich, a który nie byłby możliwy bez pozyskania dodatkowych zasobów zarówno finansowych jak i kadrowych. Tak więc nadrzędnym celem Fundacji stało się wspieranie działań resocjalizacyjnych, psychologicznych, pedagogicznych i prawnych na rzecz młodzieży zdemoralizowanej i zagrożonej wykluczeniem społecznym, realizowanych przez Ośrodek Kuratorski nr 3.
Dzięki Fundacji i zaangażowaniu jej członków, z sukcesem udawało się pozyskiwać środki niezbędne do realizacji warsztatów dla młodzieży, organizowania szkoleń dla kadry, seminariów propagujących wiedzę na temat radzenia sobie z problematyką niedostosowania społecznego.
Początkowo ważną płaszczyzną naszych działań było pozyskiwanie środków na organizację wypoczynku letniego i zimowego, połączonych z zajęciami socjoterapeutycznymi, dla młodzieży zagrożonej demoralizacją i wykluczeniem społecznym. Szybko jednak okazało się, że działania te należy rozszerzyć o obszary takie jak: wzmacnianie środowiska rodzinnego i pozarodzinnego w tworzeniu optymalnych warunków dla wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, aktywne uczestniczenie we wszelkich formach pomocy i inicjatywach zmierzających do zapobiegania zjawisku wykluczenia społecznego. Nasze działania zostały również poszerzone o popularyzację w społeczeństwie form aktywnego wypoczynku oraz sposobów spędzania wolnego czasu, zgodnych z wymogami zachowania czystości środowiska naturalnego oraz promowania rekreacji ruchowej.
Niewątpliwie nasze działania, aktywizujące środowisko lokalne nie tylko rozprzestrzeniły się na całą dzielnicę Starego Miasta, ale śmiało można przyznać, iż swoim zasięgiem obejmujemy już cały Poznań, a w przyszłości może i cały kraj.