Jesteś uczestnikiem projektu “PoMOCna dłoń” i chcesz wziąć udział w konkursie plastycznym? Pobierz formularz zgłoszeniowy i zapoznaj się z regulaminem konkursu.
Atrakcyjne nagrody czekają!
dla uczestników projektu “PoMOCna dłoń”
Jesteś uczestnikiem projektu “PoMOCna dłoń” i chcesz wziąć udział w konkursie plastycznym? Pobierz formularz zgłoszeniowy i zapoznaj się z regulaminem konkursu.
Atrakcyjne nagrody czekają!
Profilaktyka zdrowia psychicznego
Zaczynamy rok 2023 nowym projektem, pt. „PoMOCna dłoń” Projekt realizowany jest w okresie od od 1 stycznia do 30 czerwca 2023r i zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów dotyczących profilaktyki zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży.
Celem realizacji zadania publicznego jest upowszechnienie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu oraz zapobieganie zaburzeniom psychicznym.
Warsztaty odbywać się będą w placówkach szkolno – wychowawczych i edukacyjnych oraz oświatowych, ponieważ jak wiadomo środowisko szkolne i rówieśnicze może wzmacniać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, ale też ujawniać istniejące problemy lub je powodować.
Warsztaty będę miały charakter spotkań grupowych z psychologiem, psychopedagogiem oraz socjoterapeutą. Spotkania z uczestnikami projektu odbywać się będą w czasie godziny wychowawczej w szkole czy innej placówce. Na zakończenie projektu przeprowadzony zostanie konkurs plastyczny z nagrodami, pt. “eMOCje a TY”, wśród wszystkich chętnych uczestników projektu.
Miejscem realizacji zadania będzie siedziba fundacji na ul. Młyńskiej 3/13 Poznań, a także placówki oświatowe i instytucje zajmujące się pomocą dla osób wykluczonych na terenie powiatu poznańskiego m.in miasto Poznań, Zalasewo, Swarzędz, Kobylnica, Kostrzyn.
Odbiorcami projektu jest młodzież w wieku 10 – 17 lat.
Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
“Przytulne życzenia”
Ruszamy z V Szybką Akcją Społeczną “Przytulne życzenia”
W tym roku piszemy życzenia dla seniorów z Domów Pomocy Społecznej, a do nich dołączamy przytulne prezenty – skarpety! Pamiętajcie, że prezent ma ucieszyć każdego potrzebującego, w związku z tym podarować możemy tylko skarpety BEZUCISKOWE.
Jak wziąć udział w Akcji? To tylko 4 kroki!
1. Wybierz jedną z lokalizacji, która Tobie odpowiada.
2. Przyjdź i wybierz kopertę z imieniem osoby, dla której chcesz napisać życzenia.
3. Napisz życzenia świąteczne.
4. Podaruj skarpety w prezencie.
Już od jutra możecie przynosić prezenty i pisać życzenia w Ośrodek Kuratorski nr 3 w Poznaniu!
W kolejnych dniach pojawi się więcej lokalizacji! Śledź nasze media społecznościowe.
“Senior w ogrodzie” to nasz kolejny projekt zrealizowany z myślą o seniorach, którzy przebywają w Domach Pomocy Społecznej.
Tym razem nasza Fundacja działała w DPS Konarskiego w Poznaniu! Nasze działania chętnie wsparła młodzież z Ośrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu.
Razem stworzyliśmy przyjazną przestrzeń w ogrodzie, w której będą mogły odbywać się różnego rodzaju wydarzenia rozwijające pasje seniorów. Odrestaurowaliśmy również obiekty, które posłużą jako miejsce do wypoczynku, ale także umożliwią przeprowadzanie warsztatów i spotkań.
W ramach projektu udało nam się naprawić 4 ławki oraz zniszczoną podczas wichury altanę.
Projekt finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Pomoc Ukrainie w obliczu konfliktu zbrojnego – 24 lutego 2022r.
Celem projektu było wsparcie w adaptacji i integracji uchodźców z Ukrainy, w szczególności młodzieży w wieku 10 – 17 lat.
Otrzymana w Punkcie Terapeutycznym pomoc pozwoliła uchodźcom w sposób aktywny i sprawny poruszać się w nowym dla nich środowisku. Warsztaty grupowe i zajęcia indywidualne z zakresu psychologii, socjoterapii oraz poradnictwa i pomocy psychopedagogicznej pomogły w zapewnieniu podstawowych potrzeb emocjonalnych młodzieży.
Współpracowaliśmy z miejskimi jednostkami pomocy dla uchodźców. Działania w Młodzieżowym Punkcie Terapeutycznym podejmowane były w okresie od maja do końca września 2022 roku. Spotkania warsztatowe i indywidualne pozwoliły na rozwój zdolności rozpoznawania potrzeb edukacyjnych i osobistych, przy uwzględnieniu czynników środowiskowych nowego miejsca zamieszkana, nowej społeczności lokalnej. Specjaliści pracujący w Młodzieżowym Punkcie dostosowali warunki i formy pracy do indywidualnych potrzeb.
Warsztaty oraz zajęcia podsumowujące projekt miały na celu wspólną adaptację i integrację z młodzieżą z Ośrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu.
Podczas projektu młodzież poznała i zwiedziła lokalne atrakcje na terenie Miasta Poznania. Projekt zakończyły wspólne warsztaty w Młodzieżowym Punkcie Terapeutycznym. Pokazaliśmy młodym ludziom, iż pomimo różnic kulturowych myślą oraz funkcjonują podobnie na całym świecie.
Projekt współfinansowany ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów
W maju 2022r. Fundacja „Nie wykluczaj mnie” pozyskała i odremontowała lokal, zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Młyńskiej 3/13. Początkowo miejsce to miało służyć stacjonarnej realizacji projektów i przedsięwzięć prowadzonych przez organizację.
Jednakże Zarząd Fundacji w porozumieniu z socjoterapeutką – Magdaleną Glumińską postanowił rozpocząć nowy projekt o nazwie Młodzieżowy Punkt Terapeutyczny. W zamyśle miała to być odpowiedź na współczesne problemy młodzieży – występowanie kryzysów, zaburzeń psychicznych, uzależnień, zaniedbań w różnych obszarach.
Aktualnie młodzi ludzie i ich rodzice zmagają się z problemem utrudnionej dostępności do specjalistów pracujących z nastolatkami. Niejednokrotnie terminy oczekiwania na przyjęcie są wydłużone, a wiele sytuacji wymaga pilnych interwencji.
Tak powstał zespół składający się z psychologa, pedagoga oraz socjoterapeuty, którzy świadczą usługi z zakresu: pomocy psychologicznej, psychoterapii, poradnictwa i pomocy pedagogicznej, diagnozy i terapii pedagogicznej, terapii ręki, socjoterapii i arteterapii.
Dnia 09 września 2022r. miało miejsce oficjalne otwarcie Punktu. Mamy nadzieję, że projekt będzie się rozwijał, a do naszego grona dołączą kolejni specjaliści.
Zapraszamy do obserwowania Młodzieżowego Punktu Terapeutycznego na platformie społecznościowej Facebook.
I Akcja Profilaktyczna Ośrodków Kuratorskich
Dzień pełen emocji za nami. Wakacje zakończyliśmy wspaniałym projektem, którego hasłem przewodnim było “Rzucamy rękawicę uzależnieniom”.
Przy współpracy z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Kuratorów Sądowych, Zakładem Poprawczym w Poznaniu oraz Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu udało nam się wspólnie stworzyć:
“I Akcję Profilaktyczną Ośrodków Kuratorskich Okręgu Poznańskiego”,
w wydarzeniu wzięła również młodzież z Zakładu Poprawczego w Poznaniu oraz Świetlicy Środowiskowej “Anioły” z Szamotuł.
Głównym pomysłodawcą i organizatorem Akcji był Ośrodek Kuratorski nr 3 w Poznaniu!
W ramach wydarzenia młodzież mogła wziąć udział w grze terenowej przygotowanej przez kadrę Ośrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu, w atrakcjach przygotowanych przez funkcjonariuszy Policji, zapoznać się z historią i życiem średniowiecznych wojów oraz wziąć udział w zawodach i grach przygotowanych przez Fundację: zawodach łuczniczych, pojedynkach rycerskich, zespołowej grze zręcznościowej – labirynt oraz zobaczyć zbroję rycerską z XV w.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, aktywny udział w przygotowanych atrakcjach i konkurencjach, i stworzenie cudownej atmosfery!
Dziękujemy również Radzie Osiedla Stare Miasto za udzielone wsparcie i bycie z Nami w tym dniu!
Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia!
Dom Pomocy Społecznej Ugory w Poznaniu
Fundacja “Nie wykluczaj mnie” w ramach działań projektowych wykonała Eko-Ścieżkę Sensoryczną na terenie ogrodu w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory w Poznaniu. Głównym celem projektu było zwiększenie świadomości ekologicznej odbiorców projektu oraz integracja międzypokoleniowa. Projekt (wykonanie ścieżki) był realizowany przez młodzież z Ośrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu oraz podopiecznych i wolontariuszy Fundacji, pod opieką kadry pedagogicznej.
Podczas projektu otrzymaliśmy wsparcie fotografa – wolontariusza oraz terapeuty zajęciowego – Justyny Merdy, dziękujemy!
W ramach integracji międzypokoleniowej przeprowadzone zostały warsztaty ekologiczne z elementami hortiterapii.
Ścieżka sensoryczna okazała się idealnym miejscem na poprawę kondycji fizycznej osób starszych. Przebywanie w ogrodzie, kontakt z roślinami pobudza zmysły, poprawia sprawność procesów poznawczych oraz daje możliwości poprawy relacji społecznych. Ponadto wykonywanie prac ogrodniczych przez młodzież zintegrowało grupę, wzmocniło poczucie własnej wartości, umożliwiło uzyskanie nowych kompetencji i umiejętności.
Ścieżka została przygotowana tak, aby była trwała i służyła pensjonariuszom również po zakończeniu projektu.
Projekt finansowany ze środków firm zrzeszonych w ABL Poznań Chapter w ramach konkursu Green Walk Around The Block 2022 ! CAMP Chwaliszewo75 Centrum PISOP
Z Fundacją “Nie wykluczaj mnie”
Możesz włączyć się w podejmowane przez Fundację działania w formie wolontariatu. Rozwijaj swoje umiejętności wspólnie z nami!
Poznaj siebie – poznając innych!
Fundacja „Nie wykluczaj mnie” powstała z chęci niesienia różnorodnych form pomocy, przede wszystkim młodzieży oraz rodzinom, które z różnych przyczyn niezdolne są do przezwyciężania aktualnych życiowych trudności.
W tym celu, prowadzimy działania w wielu obszarach, takich jak: profilaktyka i przeciwdziałanie uzależnieniom, wsparcie rodzin w procesie wychowawczym, rozwój zainteresowań i właściwych nawyków spędzania czasu wolnego, ochronę i promocję zdrowia, upowszechnianie praw dziecka, działalność charytatywną, promocję i organizację wolontariatu.
Nie zwlekaj! Napisz do nas teraz. Możesz skontaktować się z nami pisząc e-maila lub napisz do nas na Facebook’u!
„Kubek dla Seniora”
Już po raz czwarty zorganizowaliśmy Szybką Akcję Społeczną!
Tym razem została ona skierowana do seniorów, którzy przebywają w Domach Pomocy Społecznej. Kubek dla seniora to symbol ciepła, otwartości na drugiego człowieka, przekazanie symbolicznego uśmiechu i uścisków oraz miłych słów i szczerych życzeń bożonarodzeniowych.
Partnerem akcji był Ośrodek Kuratorski nr 3 w Poznaniu, z którego młodzież czynnie włączyła się w zbiórkę oraz pakowanie „kubków – prezentów”.
W akcję społeczną zaangażowało się też wiele szkół, instytucji, firm oraz osób prywatnych, nie jesteśmy w stanie wymienić Was wszystkich, ale możemy wszystkim podziękować właśnie tutaj – Jesteście wspaniali! Dziękujemy!