Kartki dla DPS w Międzyrzeczu

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 w Poznaniu im. Joachima Lelewela stworzyła wielkoformatowe kartki bożonarodzeniowe dla Warsztatu Terapii Zajęciowej Domu Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu!

Jesteśmy dumni, że za pośrednictwem naszej Fundacji udało się z Poznania do Międzyrzecza przekazać świąteczne prezenty. Graficy z klasy 3Gb z Zespołu Szkół przygotowali w dużym formacie, graficzne przedstawienie pracowni Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Wspólne akcje społeczne sprawiają, że Święta stają się czasem dzielenia się radością i wspierania tych, którzy mogą potrzebować dodatkowego uścisku serca. Dziękujemy młodzieży za serce, które wkładają w działania społeczne, oraz Warsztatowi Terapii Zajęciowej za ciepłe przyjęcie. Wierzymy, że te chwile wspólnego działania przynoszą nie tylko prezenty materialne, ale również radość, wzajemne zrozumienie i silne więzi społecznościowe.

Świąteczne warsztaty dla dzieci

„Woskowe Cuda”

W ostatnim tygodniu mieliśmy niezwykłą przyjemność zorganizowania warsztatów dla rozwoju wspólnoty lokalnej w Międzyrzeczu, które odbyły się dzięki zaangażowaniu i środkom własnym Fundacji Nie wykluczaj mnie. To wyjątkowe wydarzenie było nie tylko momentem inspiracji, ale także dowodem na siłę lokalnego zaangażowania.

W magicznym przedświątecznym nastroju dzieci zebrały się na wyjątkowych warsztatach „Woskowe Cuda” w siedzibie filii naszej Fundacji, gdzie nie tylko odkrywały tajemnice sztuki, ale również rozwijały ważne umiejętności społeczne. Przy zapachu świeżych choinkowych igieł, zanurzyły się w fascynującym świecie wtapiania ozdób w woskowe świece.

Podczas warsztatów dzieci miały okazję wyrazić swoją kreatywność, wybierając i umieszczając ozdoby w wosku. Każde dziecko tworzyło unikalną, magiczną świecę, będąc głównym artystą swojego projektu. Na zakończenie warsztatów każde dziecko opuszczało pracownię z niepowtarzalną, własnoręcznie wykonaną świecą, ale przede wszystkim z nowymi umiejętnościami społecznymi, które wzbogaciły ich doświadczenia i przygotowały do magicznego okresu świątecznego.

Serdeczne podziękowania dla Katarzyny Sieniuć-Muraszow, która poprowadziła spotkanie.

Przeczytaj więcej w artykule…

„Skwerek sąsiedzki”

Wspólna zielona przestrzeń.

Koniec wakacji i błogiego lenistwa – to czas na aktywne działanie!

Młodzież z Ośrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu wykorzystała ciepły schyłek lata do działań w projekcie Skwerek sąsiedzki”.

Celem była integracja społeczna mieszkańców dwóch podwórek staromiejskich z młodzieżą z Ośrodka, przy wspólnych pracach ogrodniczych.

Wypracowywaliśmy wśród młodzieży nowe, trwałe nawyki i zachowania dotyczące ekologicznego stylu życia w najbliższym otoczeniu, ale również wzbudzaliśmy w młodzieży motywację do działania na rzecz ochrony środowiska i lokalnej wspólnoty.

Projekt był odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Celem było zazielenienie jednego z podwórek staromiejskich, ale również integracja mieszkańców z młodzieżą z Ośrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu. Oczywiście nie zapomnieliśmy o świetnej zabawie, która nam towarzyszyła przy tworzeniu wspólnego dobra.

Serdeczne podziękowania dla Centrum Inicjatyw Lokalnych – Spójnik za pomoc i wsparcie przy tworzeniu i realizacji inicjatywy!

Projekt realizowany w ramach konkursu : „Regrantingowe Centrum Inicjatyw Lokalnych 2022-2024” (Wielkopolska Sieć Organizacji Pozarządowych Działamy Razem – dofinansowanie ze środków budżetu Miasta Poznania).

Długopole-Zdrój 2023

Profilaktyka uzależnień od alkoholu i nowych substancji psychoaktywnych.

Projekt pt. „Realizacja programu profilaktycznego dla dzieci i młodzieży połączonego z organizacją wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży zagrożonych problemem uzależnień od alkoholu i nowych substancji psychoaktywnych.”

W okresie od czerwca do sierpnia 2023r. zorganizowaliśmy cykl czterech dwugodzinnych warsztatów w Ośrodku Kuratorskim nr 3 w Poznaniu. Warsztaty prowadzone były przez pedagogów, psychologa, socjoterapeutę i kuratorów sądowych. Dotyczyły tematyki integracji grupowej, asertywności i budowania własnej tożsamości, podnoszenia własnej samooceny i poznawania swoich mocnych stron oraz profilaktyki uzależnień.

W ramach projektu zorganizowana została gra terenowa z biegiem na orientację dla odbiorców projektu oraz podopiecznych.

Głównym punktem projektu był wypoczynek letni z oddziaływaniami socjoterapeutyczno-profilaktycznymi oraz wychowawczymi w miejscowości Długopole Zdrój oraz okolicy.

Pięciodniowy wyjazd wypoczynkowy połączony został z oddziaływaniami profilaktycznymi, socjoterapeutycznymi i wychowawczymi. Podczas wyjazdu socjoterapeutycznego czekało na młodzież wiele atrakcji: wycieczka piesza w Długopolu – Zdrój, zwiedzanie Parku Zdrojowego i pijalni wód, wycieczka do Kłodzka, zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej, podziemi kłodzkiej starówki, mostu gotyckiego na Młynówce oraz rynku i ratusza, zwiedzanie Muzeum Ziemi Kłodzkiej, wycieczka do Międzygórza – zwiedzanie rezerwatu wodospadu Wilczki oraz przejście do schroniska na Śnieżniku. A co najciekawsze – była też wycieczka piesza po Górach Bystrzyckich i Orlickich w okolicach Długopola-Zdrój oraz ognisko z konkursami i „Wieczornica” na terenie ośrodka w Maćkowicach.

Letni kiermasz

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Ugory 18/20 w Poznaniu.

Fundacja Nie wykluczaj mnie w lipcu 2023 r. zorganizowała kiermasz w duchu ZERO WASTE dla Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory 18/20 w Poznaniu.
Warsztaty terapii zajęciowe dla seniorów przebywających w domach pomocy społecznej są jak portal do innego świata – pełnego barw, niepowtarzalnych wzorów i kształtów oraz magicznych symboli. W DPS Ugory nic się nie marnuje, każda karteczka papieru, czy najmniejszy skrawek materiału jak za dotknięciem magicznej różdżki zmienia się w unikatowe dzieło!

Zebrana kwota pozwoliła na zakup materiałów do zajęć arteterapeutycznych dla seniorów z DPS Ugory. Ręcznie wykonane dzieła cieszyły się dużym powodzeniem, również te słodkie.

Dziękujemy pomysłodawczyni tej akcji – naszej wspaniałej wolontariuszce – Justynie! Twoje pomysły nakręcają nas wszystkich do działania, dziękujemy, że jesteś i działasz! Lecimy z kolejnymi projektami!

Szczególne podziękowania także dla seniorów, którzy przygotowywali się dłuuuugo na to wydarzenie oraz dla pracowników, którzy wspierali ich każdego dnia!

“PoMOCna dłoń”

Profilaktyka zdrowia psychicznego

Zaczynamy rok 2023 nowym projektem,  pt. „PoMOCna dłoń” Projekt realizowany jest w okresie od od 1 stycznia do 30 czerwca 2023r i zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów dotyczących profilaktyki zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży.

Celem realizacji zadania publicznego jest upowszechnienie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu oraz zapobieganie zaburzeniom psychicznym.

Warsztaty odbywać się będą w placówkach szkolno – wychowawczych i edukacyjnych oraz oświatowych, ponieważ jak wiadomo środowisko szkolne i rówieśnicze może wzmacniać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, ale też ujawniać istniejące problemy lub je powodować.

Warsztaty będę miały charakter spotkań grupowych z psychologiem, psychopedagogiem oraz socjoterapeutą. Spotkania z uczestnikami projektu odbywać się będą w czasie godziny wychowawczej w szkole czy innej placówce. Na zakończenie projektu przeprowadzony zostanie konkurs plastyczny z nagrodami, pt. “eMOCje a TY”, wśród wszystkich chętnych uczestników projektu.

Miejscem realizacji zadania będzie siedziba fundacji na ul. Młyńskiej 3/13 Poznań, a także placówki oświatowe i instytucje zajmujące się pomocą dla osób wykluczonych na terenie powiatu poznańskiego m.in miasto Poznań, Zalasewo, Swarzędz, Kobylnica, Kostrzyn.

Odbiorcami projektu jest młodzież w wieku 10 – 17 lat.

Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

V Szybka Akcja Społeczna

“Przytulne życzenia”

Ruszamy z V Szybką Akcją Społeczną “Przytulne życzenia”

W tym roku piszemy życzenia dla seniorów z Domów Pomocy Społecznej, a do nich dołączamy przytulne prezenty – skarpety! Pamiętajcie, że prezent ma ucieszyć każdego potrzebującego, w związku z tym podarować możemy tylko skarpety BEZUCISKOWE.

Jak wziąć udział w Akcji? To tylko 4 kroki!

1. Wybierz jedną z lokalizacji, która Tobie odpowiada.

2. Przyjdź i wybierz kopertę z imieniem osoby, dla której chcesz napisać życzenia.

3. Napisz życzenia świąteczne.

4. Podaruj skarpety w prezencie.

Już od jutra możecie przynosić prezenty i pisać życzenia w Ośrodek Kuratorski nr 3 w Poznaniu!

W kolejnych dniach pojawi się więcej lokalizacji! Śledź nasze media społecznościowe.

“Senior w ogrodzie”

“Senior w ogrodzie” to nasz kolejny projekt zrealizowany z myślą o seniorach, którzy przebywają w Domach Pomocy Społecznej.

Tym razem nasza Fundacja działała w DPS Konarskiego w Poznaniu! Nasze działania chętnie wsparła młodzież z Ośrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu.

Razem stworzyliśmy przyjazną przestrzeń w ogrodzie, w której będą mogły odbywać się różnego rodzaju wydarzenia rozwijające pasje seniorów. Odrestaurowaliśmy również obiekty, które posłużą jako miejsce do wypoczynku, ale także umożliwią przeprowadzanie warsztatów i spotkań.

W ramach projektu udało nam się naprawić 4 ławki oraz zniszczoną podczas wichury altanę.

Projekt finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.

#poMOCni #poznan

Młodzieżowy Punkt Terapeutyczny – Wsparcie dla Ukrainy

Pomoc Ukrainie w obliczu konfliktu zbrojnego – 24 lutego 2022r.

Celem projektu było wsparcie w adaptacji i integracji uchodźców z Ukrainy, w szczególności młodzieży w wieku 10 – 17 lat.

Otrzymana w Punkcie Terapeutycznym pomoc pozwoliła uchodźcom w sposób aktywny i sprawny poruszać się w nowym dla nich środowisku. Warsztaty grupowe i zajęcia indywidualne z zakresu psychologii, socjoterapii oraz poradnictwa i pomocy psychopedagogicznej pomogły w zapewnieniu podstawowych potrzeb emocjonalnych młodzieży.

Współpracowaliśmy z miejskimi jednostkami pomocy dla uchodźców. Działania w Młodzieżowym Punkcie Terapeutycznym podejmowane były w okresie od maja do końca września 2022 roku. Spotkania warsztatowe i indywidualne pozwoliły na rozwój zdolności rozpoznawania potrzeb edukacyjnych i osobistych, przy uwzględnieniu czynników środowiskowych nowego miejsca zamieszkana, nowej społeczności lokalnej. Specjaliści pracujący w Młodzieżowym Punkcie dostosowali warunki i formy pracy do indywidualnych potrzeb.

Warsztaty oraz zajęcia podsumowujące projekt  miały na celu wspólną adaptację i integrację z młodzieżą z Ośrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu.

Podczas projektu młodzież poznała i zwiedziła lokalne atrakcje na terenie Miasta Poznania. Projekt zakończyły wspólne warsztaty  w Młodzieżowym Punkcie Terapeutycznym. Pokazaliśmy młodym ludziom, iż pomimo różnic kulturowych myślą oraz funkcjonują podobnie na całym świecie.

Projekt współfinansowany ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.