Międzyrzecz 2018

„Wypoczynek letni”

Podopieczni Fundacji „Nie wykluczaj mnie” oraz wychowankowieOśrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu wzięli udział w wyjeździe wypoczynkowym, połączonym z zajęciami socjoterapeutycznymi oraz oddziaływaniami profilaktycznymi i wychowawczymi.

dniach 18 – 21 sierpnia wypoczywaliśmy wśród urokliwych krajobrazów Ziemi Lubuskiej słynącej z licznych jezior i wielkich połaci lasów. Nocowaliśmy w Pensjonacie Pod Strzechą nad Jeziorem Głębokie obok Międzyrzecza.

Zaczęliśmy od zwiedzania poniemieckich fortyfikacji Umocnionego Łuku Odry i Warty (Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie), co było doskonałą lekcją żywej historii oraz dobrą rozgrzewką przed spływem kajakowym, który odbył się dnia następnego, rzeką Obrą. Podczas spływu mogliśmy obejrzeć fortyfikacje Zamku Międzyrzeckiego. Wszyscy podopieczni oraz wychowawcy chętnie uczestniczyli w „Biegu na orientację – grze terenowej”, który odbywał się w porze wieczorno–nocnej.

W trzeci dzień wyjazdu, po długim marszu ugościła nas 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. Gen. Broni Józefa Dowbora-Muśnickiego. Odwiedziliśmy Salę Tradycji Brygady, poznaliśmy historię oraz tradycję Jednostki. Następnie wzięliśmy udział w treningu strzeleckim na trenerze „Śnieżnik” oraz z bliska obejrzeliśmy KTO Rosomak, chlubę polskiej armii. Za udzielone wsparcie w realizacji projektu wypoczynkowego organizowanego przez Fundację, serdeczne podziękowania składamy dla Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – gen. broni Jarosława Miki, Dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej – płk. dr inż. Roberta Kosowskiego oraz żołnierzy, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

W czasie wolnym młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach socjoterapeutycznych prowadzonych „pod chmurką”. Tematem zajęć było „Stawianie granic – granice wewnętrzne i zewnętrzne”. Młodzież zdobyła wiedzę na temat tego czym są granice, jak szanować granice drugiej osoby oraz jak, w sposób asertywny, stawiać granice innym.

Inną formą zajęć były kalambury, które integrowały całą grupę. Wspólnie spędzony czas pokazał, że umiemy się dobrze ze sobą bawić i w sposób kreatywny spędzać czas, co pozytywnie wpłynęło zarówno na podopiecznych jak i wychowawców.

Czterodniowy wyjazd zakończyliśmy podchodami nocnymi. Podzieleni na dwie drużyny, uciekinierów i grupę pościgową, przemierzaliśmy lasy wokół Jeziora Głębokie. Mimo zawziętości i przewagi liczebnej grupy pościgowej, uciekinierom udało się przechytrzyć drużynę przeciwną i wyrwać z kleszczy.

Za pomoc logistyczną i zaopatrzeniową podziękowania składamy dla SZYK – odzież męska.

Organizatorem wyjazdu była Fundacja „Nie wykluczaj mnie” przy wsparciu finansowym z Urzędu Miasta Poznania – Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, w ramach konkursu: „Otwarty konkurs ofert na wspieranie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w 2018 roku (VI edycja)”.