W okresie od czerwca do sierpnia 2016 roku Fundacja „Nie wykluczaj mnie” realizowała projekt, w ramach konkursu „Lokalne inicjatywy osiedlowe”. Do realizacji tego przedsięwzięcia udało się zaangażować podopiecznych Ośrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu i to między innymi do nich skierowany był projekt „Dziedziniec Stare Miasto”.
Całe wydarzenie miało charakter integracyjny, gdyż w jego realizacji, oprócz młodzieży uczęszczającej do Ośrodka, udział wzięli również członkowie ich rodzin, znajomi i sąsiedzi. Nad prawidłowym przebiegiem prac czuwali członkowie Fundacji, wychowawcy Ośrodka Kuratorskiego nr 3, wolontariusze, praktykanci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Sam projekt w założeniu podzielony został na 3 części. Pierwsza i zarazem kluczowa część polegała na wykonaniu wszelkich prac rewitalizacyjnych. W przeciągu kilku dni, intensywnych działań, udało się:
- zakupić sprzęt, sadzonki oraz materiały budowlane potrzebne do realizacji projektu,
- zaimpregnować całość zakupionego drewna,
- wykonać drewniane ławki,
- wykonać stoliki z europalet,
- zamontować ozdobną pergolę,
- przekopać pas zieleni, zabezpieczyć geowłókniną i wysypać korą,
- posadzić kwiaty,
- odmalować kraty zabezpieczające okna Ośrodka,
- uporządkować miejsce prac.
Drugi element projektu, w założeniu miał charakter ciągły – pielęgnacja posadzonych roślin i dbanie o porządek. Tym, po realizacji projektu, zajmować się miała młodzież uczęszczająca do Ośrodka.
Trzecią częścią projektu były cykliczne zajęcia dla młodzieży z Ośrodka Kuratorskiego nr 3 – zabawy edukacyjne, pogadanki, warsztaty sportowe, warsztaty kulinarne i inne alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego, zakończone festynem rodzinny, który odbył się 11.08.2016r. Podczas festynu ponownie spotkały się osoby, które brały udział przy pierwszym etapie projektu.
Projekt, jako jeden z pierwszych o charakterze infrastrukturalnym, realizowany przez Fundację „Nie wykluczaj mnie”, odniósł niewątpliwie duży sukces. Udało nam się nie tylko odnowić jeden z dziedzińców Dzielnicy Starego Miasta, tworząc miejsce do spędzania wolnego czasu i wypoczynku na świeżym powietrzu, ale także zintegrować społeczność lokalną, obudzić w niej postawę obywatelskości, chęć współpracy i realizacji wspólnego celu.
Projekt finansowany był ze środków Rady Osiedla Stare Miasto, w ramach działań lokalnych – Staromiejska Inicjatywa Osiedlowa.