Międzyrzecz 2021

Wakacyjny wyjazd profilaktyczny

Podopieczni Fundacji „Nie wykluczaj mnie” oraz wychowankowie Ośrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu kolejny już raz wzięli udział w wyjeździe wypoczynkowym, połączonym z zajęciami socjoterapeutycznymi oraz oddziaływaniami profilaktycznymi i wychowawczymi.

dniach 28 – 31 lipca, po 3 latach powróciliśmy do urokliwych krajobrazów Ziemi Lubuskiej słynącej z licznych jezior i wielkich połaci lasów. Nocowaliśmy w Pensjonacie Pod Strzechą nad Jeziorem Głębokie obok Międzyrzecza.

Podczas wyjazdu zwiedzaliśmy poniemieckie fortyfikacje Umocnionego Łuku Odry i Warty (Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie), co było doskonałą lekcją żywej historii. Odwiedziliśmy również Muzeum przy Zamku Międzyrzeckim, a także zwiedziliśmy warownię. Pod murami zamkowymi wzięliśmy udział w średniowiecznych grach plebejskich, jak również mieliśmy okazję stoczyć rycerskie pojedynki. Podczas wyjazdu do Międzyrzecza odbył się również spływ kajakowy rzeką Obrą.

W czasie wolnym młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach socjoterapeutycznych prowadzonych „pod chmurką”. Inną formą zajęć były kalambury, które integrowały całą grupę. Wspólnie spędzony czas pokazał, że umiemy się dobrze ze sobą bawić i w sposób kreatywny spędzać czas, co pozytywnie wpłynęło zarówno na podopiecznych jak i wychowawców.

Czterodniowy wyjazd zakończyliśmy nocną grą terenową. Pięć drużyn rywalizowało w konkurencjach sprawnościowych i wiedzowych, przygotowanych na poszczególnych punktach kontrolnych w ciemnym lesie.

Organizatorem wyjazdu była Fundacja „Nie wykluczaj mnie” przy wsparciu finansowym z Urzędu Miasta Poznania – Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, w ramach konkursu: „Otwarty konkurs ofert na wspieranie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w 2021 roku”.